Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Advarselsmeddelelse
Begivenheden har allerede fundet sted.

Klimakrydsild med en aktivist, og spis brød til på Krogerup Højskole tirsdag 7, feb. kl. 18.

Dato
Tirsdag d. 7. februar 2023, Kl. 18:00 til kl. 21:30
Sted
Krogerup Højskole
Medvirkende
Klimaaktivist, Mickey Gjerris, Sarah Hellebek (Krogerup), Anders Morten Christoffersen (Humlebæk Kirke) samt Mona Høgh
Pris
Gratis men tilmelding nødvendig

Der er klimagudstjenesten i Humlebæk Kirke kl. 16.00. Resten af programmet foregår på Krogerup Højskole med fællesspisning kl.18.00 (Dørene åbner kl. 17.30).

Hvad gør Humlebæk Kirke?  

Efter spisning vil underviser på Jorden Kalder på Krogerup Højskole. Sarah Hellebek være i samtale med formand for Humlebæk Kirkes bæredygtighedsudvalg Anders Morten Christoffersen om Krogerups og Humlebæk Kirkes grønne indsats.

Mickey Gjerris og klimaaktivist i debat!

Kl. 20 vil bioetiker Mickey Gjerris være i samtale med en klimaaktivist fra Den Grønne Ungdomsbevægelse om håb og handling i klimakrisen. Arrangementet slutter kl. 21.30.

Det er gratis at deltage i arrangementet. Der er ingen tilmelding til gudstjenesten. Der er 50 pladser til den del af programmet, der foregår på Højskolen. 

Tilmeldingen sker via dette link: https://humlebaekkirke.dk/kirk...